Art Deco to jeden z najbardziej ekscytujących rozdziałów w historii sztuki dekoracyjnej. Powstał we Francji przed I wojną światową, rozprzestrzenił się w całej Europie, a swój największy i najbardziej spektakularny sukces odniósł w Stanach Zjednoczonych. Styl ten charakteryzowała elegancja, luksus, geometria i nowoczesność. Obejmował on szereg dziedzin sztuki i wzornictwa, takich jak architektura, malarstwo, rzeźba, projektowanie wnętrz, meble, biżuteria, moda i grafika. Inspiracje czerpał ze starożytnej sztuki egipskiej, azjatyckiej i z innych epok. Prace w stylu art deco są symetryczne, geometryczne, opływowe, wyraziste. Obrazy olejne i grafiki w stylu art deco przedstawiają portrety kobiet, samoloty, nowoczesne samochody, dancingi, jazz amerykański.
Do cech charakterystycznych stylu art deco zaliczają się:
Geometria: Wykorzystanie geometrycznych kształtów, takich jak linie proste, trójkąty, koła i prostokąty, które tworzyły symetryczne wzory i kompozycje.
Luksus i bogactwo: Art deco odzwierciedlało ducha dobrobytu i przepychu, co widoczne było w wykorzystywaniu drogich materiałów, jak złoto, srebro, marmur, szkło i egzotyczne drewna.
Elegancja: Styl art deco cechowała wysoka estetyka i elegancja, manifestująca się w wyrafinowanych detalach, precyzji wykonania i przywiązaniu do detali.
Motywy egzotyczne: Niektóre elementy stylu art deco czerpały inspirację z różnych kultur i egzotycznych miejsc, co przyczyniło się do powstania unikalnych wzorów i motywów.
Futuryzm: Styl art deco był związany z postępem technologicznym i nowoczesnością, co przejawiało się w wykorzystywaniu motywów związanych z maszynami i technologią.
Kontrastowe kolory: Art deco często wykorzystywało bogate, kontrastowe palety kolorów, takie jak czerwień, czerń, złoto, srebro, błękit i fiolet, aby podkreślić dramatyzm i ekstrawagancję.
Dekadencja: Art deco odzwierciedlał ducha epoki, charakteryzując się pewnym zmysłem dekadencji i hedonizmu, który manifestował się w luksusie i ekstrawagancji.
Styl art deco pozostawił trwały wpływ na świat sztuki, wzornictwa i architektury. Również współcześni artyści sięgają do elementów stylistycznych tej epoki. W galerii sztuki Personalart prezentujemy wyjątkowe obrazy w stylu art deco, które przenoszą widza w świat wyrafinowanej geometrii, klasycznej elegancji i zmysłowej finezji. Prace Bogusława Jagiełły i Anny Konikowskiej stanowią doskonałe przykłady reinterpretacji tego ikonicznego stylu w kontekście współczesności.
Rejs po Hudson, autor: Anna Konikowska
Motywem przewodnim prac Bogusława Jagiełły są enigmatyczne oraz piękne postacie kobiece, których imiona sięgają mitologii oraz starożytnych dziejów. Twórczość artysty wykazuje cechy modernizmu oraz wyraźne elementy dekoracyjne typowe dla stylu artdeco. Jest to również sztuka, która ukazuje ponadczasową piękność i stanowi współczesną reinterpretację tradycyjnych, klasycznych tematów obecnych w historii sztuki od wieków.
Dysharmonia, autor: Bogusław Józef Jagiełło
Koncert na Manhattanie, autor: Anna Konikowska
Anna Konikowska, w swoim malarstwie nawiązującym do stylu art deco, przenosi nas w podróż do złotego wieku designu i estetyki, umieszczając swoje postacie kobiece na tle niebieskiego nieba Manhattanu. Inspirując się atmosferą epoki art deco, Konikowska wybiera Nowy Jork jako scenerię dla swoich dzieł, ponieważ wieżowce wznoszące się w tym mieście idealnie oddają ducha tamtych czasów. Jej prace emanują elegancją i romantyzmem, a motywem przewodnim są kobiety, które stanowią serce i duszę jej obrazów.
Czerwone H, autor: Bogusław Józef Jagiełło